VIII Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci

VIII Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Największy festiwal poświęcony polskiej historii najnowszej odbył się w Gdyni i zakończył uroczystą galą w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Pokazy filmów dokumentalnych, reportaży radiowych, projekty szkolne i dyskusje – tym wypełnione były 4 dni festiwalowe.

Na uroczystej gali ostatniego dnia festiwalu nagrodzono najlepszych. Kapituła główną nagrodę filmową przyznała Henrykowi  Jureckiemu za film „Hieronim Bednarski.

Laur za najlepszy reportaż radiowy trafił do Jolanty Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za audycję pod tytułem „Komandor”.

Tego wieczora wręczono również „Drzwi do wolności”. To Wyróżnienie przyznawane osobom wspierającym działaczy podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego.

Podczas Festiwalu statuetkę otrzymali : Jan Pietrzak,  ks. prałat Stanisław Wysocki, prof. Czesław Ciesielski,  mjr Weronika Sebastianowicz, Barbara Leonowicz, Teresa Sobol, Krzysztof Klenczon, Terry Tegnazian, Lidia Lwow-Eberle oraz prof. Joanna Muszkowska-Penson. Nagrodę w imieniu wyróżnionej odebrał Sławomir Rybicki.

Prof. Joanna Muszkowska-Penson w czasie II Wojny Światowej była łączniczką państwa podziemnego. Jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej (AK) w 1941 r. aresztowana i osadzona na Pawiaku, po pół roku przewieziona od obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Profesor medycyny. W PRL-u czynnie włączyła się w pomoc robotnikom i ruch Solidarność. Ukrywała członków opozycji demokratycznej i organizowała im podziemną opiekę medyczną. Kolportowała podziemne wydawnictwa. Wspierała i wciąż wspiera Lecha Wałęsę. Za swoją postawę została odznaczona w 2006 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

fot. Festiwal NNW

2 3

 

Udostępnij treść: