O mnie

SŁAWOMIR RYBICKI

KANDYDAT DO SENATU

Teraz jest czas by działać. Działać TU i Teraz. Pamiętając o przeszłości, ceniąc doświadczenie. Tu i Teraz, każdego dnia, zmieniamy naszą przyszłość. Wybory do Senatu RP to wybory w jednomandatowych okręgach wyborczych. Jeden okręg jeden Senator. Oznacza to wyjątkową więź Senatora z obywatelami i odpowiedzialność za to by stanowione przez parlament prawo nie traciło z pola widzenia konkretnych problemów.

Biografia

  1. Senator Rzeczypospolitej Polskiej  z Gdyni i Powiatu Puckiego. Przewodniczący komisji Regulaminowej Etyki i Spraw Senatorskich, członek Komisji Obrony Narodowej. Członek min. Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego
  2. Jest prawnikiem. Już w 1977 jako 17 latek zaangażował się w działalność antykomunistyczną na Wybrzeżu, członek Ruchu Młodej Polski, uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej.
  3. Organizował pierwsze drukarnie w strajkujących stoczniach Gdańska i Gdyni. W stanie wojennym uczestnik podziemia solidarnościowego. Bliski współpracownik Lecha Wałęsy.
  4. W wolnej Polsce – najbliższy współpracownik Macieja Płażyńskiego. Od 1990 roku jako Dyrektor Gabinetu pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, w kadencji Sejmu 1997-2001 Dyrektor Generalny Gabinetu Marszałka Sejmu RP.
  5. W latach 2001- 2012 Poseł Rzeczpospolitej Polskiej, dwie kadencje I Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PO. Współzałożyciel Platformy Obywatelskiej.
  6. Członek min. Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Kodyfikacyjnej, Komisji ds. Służb Specjalnych, Przewodniczący komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przez wiele lat Przewodniczył Komisji Etyki Poselskiej.
  7. W latach 2012 -2015 roku Minister, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, zajmował się kontaktami z rządem, parlamentem i partiami politycznymi następnie Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP  odpowiadający za całość spraw krajowych Prezydenta.
  8. Fundator, Członek Rady Fundacji im.Arkadiusza Rybickiego, Członek Rady Fundacji Instytut Bronisława Komorowskiego.
  9. Odznaczony: Krzyżem Wolności i Solidarności,Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużony działacz Kultury ( za podziemną działalność wydawniczą).