O mnie

SŁAWOMIR RYBICKI

KANDYDAT DO SENATU

Teraz jest czas by działać. Działać TU i Teraz. Pamiętając o przeszłości, ceniąc doświadczenie. Tu i Teraz, każdego dnia, zmieniamy naszą przyszłość. Wybory do Senatu RP to wybory w jednomandatowych okręgach wyborczych. Jeden okręg jeden Senator. Oznacza to wyjątkową więź Senatora z obywatelami i odpowiedzialność za to by stanowione przez parlament prawo nie traciło z pola widzenia konkretnych problemów. To wartości, które towarzyszyły nam przy powstaniu Platformy Obywatelskiej i nic nie straciły na aktualności.

Biografia

  1. Ma 55 lat. Jest prawnikiem. Już w 1977 jako 17 latek zaangażował się w działalność antykomunistyczną na Wybrzeżu, członek Ruchu Młodej Polski, uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej.
  2. Organizował pierwsze drukarnie w strajkujących stoczniach Gdańska i Gdyni. W stanie wojennym uczestnik podziemia solidarnościowego. Bliski współpracownik Lecha Wałęsy.
  3. W latach 80 kontynuował podziemną działalność opozycyjną.
  4. W wolnej Polsce – najbliższy współpracownik Macieja Płażyńskiego. Od 1990 roku jako Dyrektor Gabinetu pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, w kadencji Sejmu 1997-2001 Dyrektor Generalny Gabinetu Marszałka Sejmu RP.
  5. Współzałożyciel Platformy Obywatelskiej.
  6. W latach 2001- 2012 Poseł Rzeczpospolitej Polskiej, dwie kadencje I Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PO.
  7. Członek min. Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Kodyfikacyjnej, Przewodniczący komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przez wiele lat Przewodniczył Komisji Etyki Poselskiej.
  8. Członek Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Morskiej, Zespołu ds. Ratownictwa Górskiego i Morskiego. Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.
  9. Od stycznia 2012 roku Minister, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, zajmował się kontaktami z rządem, parlamentem i partiami politycznymi.
  10. W 2013 roku został Zastępcą Szefa Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odpowiadając za całość spraw krajowych Prezydenta.