Do pobrania

Sławomir Rybicki 

Od 2015r. senator Rzeczypospolitej Polskiej z Gdyni i powiatu puckiego. Przewodniczący Komisji Regulaminowej Etyki i Spraw Senatorskich, członek Komisji Obrony Narodowej. 

Ma 59 lat. Jest prawnikiem. Już w 1977r. jako 17 latek zaangażował się w opozycję antykomunistyczną na Wybrzeżu, członek Ruchu Młodej Polski, uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej.

Organizował pierwsze drukarnie w strajkujących stoczniach Gdańska i Gdyni. W stanie wojennym uczestnik podziemia solidarnościowego. Bliski współpracownik Lecha Wałęsy. W latach 80-tych kontynuował podziemną działalność opozycyjną. Członek pierwszej Solidarności. 

 W latach 1986-87 był zatrudniony w słynnej Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych „Świetlik ” w Gdańsku skupiającej pomorskich opozycjonistów.

W okresie 1987–89 pełnił funkcję prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Remontowego „Corina”, a od 1989 do 1990 r. – prezesa Agencji Filmowej „Profilm” w Gdańsku.

W wolnej Polsce – najbliższy współpracownik Macieja Płażyńskiego. Od 1990 roku jako dyrektor Gabinetu pierwszego niekomunistycznego Wojewody Gdańskiego, w kadencji Sejmu 1997-2001 dyrektor generalny Gabinetu Marszałka Sejmu RP.

W latach 1996- 1997 dyrektor Biura b. Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Współzałożyciel Platformy Obywatelskiej. 

W latach 2001- 2012 poseł Rzeczypospolitej Polskiej, dwie kadencje I wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PO. Współzałożyciel Platformy Obywatelskiej.

Członek między innymi: Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Kodyfikacyjnej, Komisji ds. Służb Specjalnych. Przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przez wiele lat przewodniczył Komisji Etyki Poselskiej. 

W latach 2012 -2015 minister, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP odpowiadający za całość spraw krajowych Prezydenta RP.

Fundator, członek Rady Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego, członek Rady Fundacji Instytut Bronisława Komorowskiego.

Odznaczony: Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką Zasłużony Działacz Kultury