Sprzeciw wobec wycinki drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Sprzeciw wobec wycinki drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Nie zgadzamy się na masową wycinkę drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Skierowałem w tej sprawie interpelację do ministra klimatu i środowiska. TPK ma szczególne znaczenie i walory przyrodnicze dla mieszkańców Trójmiasta, więc warto rozważyć utworzenie na jego terenie rezerwatu.

Sławomir Rybicki

Oświadczenie złożone
przez senatora Sławomira Rybickiego
na 21. posiedzeniu Senatu
w dniu 18 lutego 2021 r.

Oświadczenie skierowane do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki

W ostatnich latach drastycznie wzrosła wycinka drzew. Polska w skali europejskiej jest w gronie państw, które najbardziej wycinają swoje lasy. Jak wynika z publicznie dostępnych danych w latach 2016-2018 wycinka drzew wzrosła aż o 58% w stosunku do lat 2004-2015. Naukowcy alarmują, że zmiany klimatyczne skutkować będą m.in. wymieraniem lasów. W polskiej strukturze lasów sosna stanowi ok. 60% drzew, a jest ona szczególnie wrażliwa na zmiany klimatyczne. Eksperci rekomendują sadzenie i ochronę buków i dębów, jednak te również wycinane są na dużą skalę. Niestety, intensywna wycinka drzew prowadzona jest także w lasach wchodzących w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wzbudza to uzasadniony sprzeciw mieszkańców i samorządowców. Wycinane są okazałe drzewa, a przy tym dewastowane są leśne drogi. Trójmiejski Park Krajobrazowy ma szczególne znaczenie i walory przyrodnicze dla aglomeracji trójmiejskiej i jej mieszkańców. Rezolucję w sprawie ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przyjęła Rada Miasta Sopotu.
W związku z powyższym proszę o następujące informacje.
1. Z jakich powodów nastąpił tak drastyczny wzrost wycinki drzew oraz dlaczego prowadzona jest tak intensywna wycinka drzew w polskich lasach?
2. Z jakich powodów wzrasta wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?
3. Czy w ocenie ministerstwa możliwe jest utworzenie rezerwatu krajobrazowego w ramach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Jeśli nie, to z jakich powodów?
4. Czy ministerstwo przychyli się do stanowiska zawartego w rezolucji postulującego utworzenie rezerwatu krajobrazowego o powierzchni 400 ha w ramach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?
5. Czy dotychczas planowano utworzenie rezerwatów krajobrazowych lub planuje się utworzenie innych parków krajobrazowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym? Jeśli tak, to jakich i kiedy? Jeśli nie, to z jakich powodów?

Z poważaniem
Sławomir Rybicki

 

Udostępnij treść: