Wystąpienie Senatora w sprawie ustawy metropolitarnej dla Pomorza

Wystąpienie Senatora w sprawie ustawy metropolitarnej dla Pomorza

Senator Sławomir Rybicki zabrał głos w punkcie 3. porządku obrad 15. posiedzenia Senatu: drugie czytanie projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.


WYSTĄPIENIE
10 września 2020 roku
Punkt 3. porządku obrad 15. posiedzenia Senatu: drugie czytanie projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.

(…)

Panie Marszałku! Drodzy Samorządowcy! Panie Ministrze! Wysoki Senacie!

Rząd, parlament, każda władza publiczna zawsze wtedy, kiedy lokalne wspólnoty samorządowe – w przypadku Pomorza są to 54 gminy – wspólnym głosem, popartym doświadczeniem wieloletniej współpracy, zwracają się z prośbą, słuszną, uzasadnioną, o stworzenie poszerzonych ram współdziałania samorządu lokalnego dla dobra lokalnych wspólnot, mieszkańców danego terytorium… Władza publiczna powinna takim działaniom przyklasnąć, sprzyjać, a w przypadku Senatu – podjąć decyzję o podjęciu uchwały w sprawie przyjęcia ustawy… Sądzę, że Senat tak właśnie postąpi, jak postąpił wcześniej, przy podejmowaniu decyzji dotyczącej metropolii łódzkiej.

Kilka refleksji mieszkańca Pomorza. Myślę, że wszyscy państwo, którzy odwiedzacie Pomorze, Trójmiasto… To piękne miejsce na ziemi, które pod wieloma względami jest wyjątkowe, nie tylko pod względem przyrodniczym, urbanistycznym, kulturowym, ale też pod względem pewnej symboliki historycznej, co ma znaczenie, pod względem postaw mieszkańców wobec ważnych wyzwań historii, zrywów patriotycznych, „Solidarności”, która przeorała w Polsce ustrój i zmieniła oblicze Europy. To wszystko ma znaczenie, bo to są wydarzenia, które zbudowały tożsamość mieszkańców Trójmiasta i może całego Pomorza, będącego przecież tworem skomplikowanym społecznie. Bo po wojnie szczególnie Gdańsk i Sopot to były miejsca zamieszkania ludzi z Kresów, z Wileńszczyzny, Grodzieńszczyzny, Lwowa. Ale Pomorze to też miejsce, gdzie od wieków mieszkają Kaszubi i Kociewiacy, mieszkańcy Powiśla, Żuław. Przez lata doświadczeń i współdziałania, również w trudnych momentach historii Polski, wytworzyli tożsamość, która zaowocowała w późniejszym okresie wspólną wolą rozwiązywania lokalnych problemów. To jest taka szczególna świadomość wynikająca z doświadczeń, która spowodowała, że… Myślę, na podstawie faktów, że aktywność społeczna na Pomorzu, działalność NGO, organizacji samorządowych, frekwencja wyborcza czy też decyzje wyborców, którzy od bardzo wielu lat, od początku reformy samorządowej, najważniejszej bez wątpienia reformy, która zaowocowała podmiotowością lokalnych wspólnot, a jest w tej chwili filarem polskiej demokracji… Te decyzje wyborców, które po raz kolejny potwierdzają mandat dla nie tylko prezydentów Trójmiasta… Siedzi z nami tutaj, na sali Jacek Karnowski, wieloletni samorządowiec, który otrzymuje, jak wielu innych pomorskich samorządowców, mandat właśnie dzięki temu, że od kilkudziesięciu lat, od początku istnienia samorządu, oni potrafią współdziałać w imię dobra wspólnego.

I my dzisiaj powinniśmy to współdziałanie docenić, podziękować i uchwalić ustawę, która da lepsze narzędzia do realizacji zadań publicznych, będących ponad miarę jednego samodzielnego podmiotu tej wspólnoty.

Jak wjeżdżacie państwo na Pomorze i do aglomeracji trójmiejskiej, to tylko dzięki GPS, nawigacji satelitarnej czy też jeżeli jesteście bacznymi obserwatorami zauważycie, gdzie są granice między miastami. No, począwszy od zachodu, kiedy wjedziemy do Wejherowa, poprzez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Pruszcz Gdański i Tczew, jedziemy jednym wielkim, zurbanizowanym, zabudowanym terytorium, które ma swoje problemy, które stara się rozwiązywać, i to robi całkiem dobrze, ale wymaga naszego wsparcia.

Apeluję do Senatu i jestem głęboko przekonany, że podejmiemy dzisiaj właściwą decyzję i uchwalimy ustawę, która dla bardzo wielu takich osób… Ja jestem, jak myślę, klasycznym przykładem osoby z Trójmiasta czy Pomorza: urodzony i wychowany w Gdańsku, mieszkający w Sopocie, a pracujący, mający okręg wyborczy w Gdyni, prowadzący aktywność na Kaszubach i Kociewiu. Takich ludzi są na Pomorzu setki tysięcy. I myślę, że wszyscy oni oczekują, że Senat, władza publiczna, parlament pozwolą im jeszcze lepiej realizować ich wyzwania i potrzeby życiowe. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Źródło: https://www.senat.gov.pl/prace/posiedzenia/przebieg,548,1.html#mVqaqV6blaKN15JYnXpgnWdiU6s

 

Udostępnij treść: