Oświadczenie Senatora skierowane do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych

Oświadczenie Senatora skierowane do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych

Oświadczenie złożone
przez senatora Sławomira Rybickiego
na 21. posiedzeniu Senatu
w dniu 19 lutego 2021 r.

Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina

Trwają działania zmierzające do przejęcia Lotosu przez PKN Orlen. Warunkowa zgoda na tę transakcję wydana przez Komisję Europejską zakłada, że część Lotosu będzie musiała zostać sprzedana. Umożliwi to wejście na polski rynek zewnętrznemu podmiotowi. Wzbudza to wątpliwości co do zasadności takiego procesu dla interesu Skarbu Państwa. Przedstawiciele rządu oraz spółki PKN Orlen wielokrotnie wypowiadali się publicznie, że plan przejęcia Lotosu przez PKN Orlen został przyjęty w oparciu o szczegółowe i merytoryczne analizy wykazujące realne korzyści wynikające z takiego rozwiązania dla Polski. Ponadto związki zawodowe funkcjonujące w Grupie Lotos alarmują o możliwości zwolnień znacznej grupy pracowników.

W związku z tym proszę o następujące informacje.
Kto, kiedy i za jaką kwotę przeprowadził analizy dotyczące przejęcia Lotosu przez PKN Orlen?
W jakim trybie został wybrany podmiot lub podmioty, które przeprowadziły analizę?
Jaka jest treść przedmiotowych analiz? Proszę o udostępnienie całości dokumentów.
W oparciu o jakie przesłanki i analizy rząd podjął decyzję o konsolidacji spółek?
Czy dla Rady Ministrów lub Ministerstwa Aktywów Państwowych jakiś podmiot realizował doradztwo w zakresie przejęcia? Jeśli tak, to jaki, kiedy i jaki był tego koszt?
Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych przeprowadziło analizy sytuacji innych akcjonariuszy, prócz Skarbu Państwa, w zakresie poniesienia potencjalnych strat w wyniku konsolidacji obu spółek?
Czy znani są ewentualni nabywcy części majątku Lotosu, która będzie musiała zostać sprzedana?
Czy dotychczas podjęto jakiekolwiek działania związane ze zbyciem części składników majątku Grupy Lotos, np. czy zawarto już jakieś umowy? Jeśli tak, to jakie? Jeśli nie, to z jakich powodów?
Czy w związku z przeprowadzeniem przejęcia i wyprzedażą części majątku Lotosu planowana jest redukcja zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakiej skali i na jakich zasadach?
Czy w ramach przejęcia utrzymany zostanie dotychczasowy poziom zatrudnienia obu spółek oraz czy zostaną ujednolicone układy zbiorowe pracy?
Czy planowany jest pakiet ochronny dla pracowników Grupy Lotos? Jeśli tak, to jaki i na jakich zasadach? Jeśli nie, to z jakich powodów?

Z poważaniem
Sławomir Rybicki

Odpowiedź udzielona na oświadczenie Senatora:
10_021_875_1_odp

Udostępnij treść: