Senacka komisja nadzwyczajna ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji Pegasusem przyjęła raport końcowy. Jego efektem jest zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw związanych z aferą Pegasusa przez m.in. Mariusza Kamińskiego, Bogdana Święczkowskiego, Ernesta Bejdę, Michała Wosia i Piotra Patkowskiego.
– Sam fakt powstania komisji ds Pegasusa jest efektem bezczynności organów państwa, które powziąwszy informacje, że w Polsce wobec obywateli jest używane oprogramowanie szpiegowskie, powinny powinny z urzędu wszcząć postępowanie, ale tego nie zrobiły. Senat jako jedyna instytucja nie jest podporządkowany interesom partii rządzącej. Mamy nadzieję, że jeżeli wybory zostaną wygrane przez demokratyczną opozycję i w Polsce zostaną przywrócone rządy prawa, ustalenia i rekomendacje, będące efektem pracy naszej komisji, staną materiałem do wykorzystania przez właściwe instytucje państwa – mówił wiceprzewodniczący komisji, senator Sławomir Rybicki w rozmowie z zawszepomorze.pl.
Pegasus to broń, a nie narzędzie operacyjne
Senacka komisja nadzwyczajna do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych w środę, 6 września zatwierdziła raport końcowy ze swoich prac. Wynika z niego, że w Polsce programu Pegasus użyto w stosunku do osób, wobec których nie toczyło się żadne postępowanie dotyczące udziału w popełnieniu przestępstwa, a ofiarami inwigilacji stawały się osoby, które krytycznie oceniały politykę PiS. Inwigilowani tym programem byli m.in.:
- senator Krzysztof Brejza,
- prokurator Ewa Wrzosek,
- mecenas Roman Giertych,
- prezydent Sopotu Jacek Karnowski,
- prezes Agrounii Michał Kołodziejczak
- czy przedsiębiorca Andrzej Długosz.
Stosowanie systemu operacyjnego wobec wszystkich osób wysłuchanych przez komisję rażąco naruszało wskazane standardy konstytucyjne.
Afera Pegasusa. Senatorowie wskazują odpowiedzialnych i zawiadamiają prokuraturę
Komisja podjęła decyzję o zawiadomieniu prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw związanych z aferą Pegasusa przez funkcjonariuszy organów władzy publicznej, powiązanych z zakupem i stosowaniem tego oprogramowania. Wśród nich znaleźli się m.in. byli i obecni ministrowie:
- Mariusz Kamiński,
- Bogdan Święczkowski,
- Ernest Bejda,
- Michał Woś
- i Piotr Patkowski.
więcej : na zawsze Pomorze.pl
https://www.zawszepomorze.pl/afera-pegasusa-senat-szpiegowanie-pegasusem-jest-w-polsce-nielegalne