97. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

97. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Senator Sławomir Rybicki wziął udział w uroczystości na puckim rynku, która rozpoczęła obchody 97. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.
To właśnie w niewielkim Pucku, 97 lat temu gen. Józef Haller wrzucając pierścień do Bałtyku, dokonał symbolicznych zaślubin odradzającej się po zaborach Polski z Morzem Bałtyckim. Uroczystości na puckim rynku rozpoczęto od złożenie meldunku przez dowódcę Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Następnie wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Do centrum miasta przybyli nie tylko przedstawiciele władz oraz służby mundurowe lecz także rekonstruktorzy, przedstawiciele różnych organizacji, instytucji, uczniowie i mieszkańcy Pucka.

Kolejnym punktem uroczystości była uroczysta Msza święta w puckiej farze, którą odprawił Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem przypominającym zaślubiny Polski z morzem. Uroczystości wieńczyło zrzucanie ze śmigłowca do morza wieńca, nawiązujące do historycznego wydarzenia sprzed 97 lat

Udostępnij treść: