Debata z udziałem prof. Philipa Zimbardo

Spotkanie z naukowcem „Zdrowie a normy społeczne” odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w ramach cyklu Idee Nowego Wieku. Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki  wygłosił słowo wstępne,  powitał gościa i  uczestników debaty.

Cykl spotkań Idee Nowego Wieku zainicjowany został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Do współorganizacji spotkań zostały zaproszone środowiska ideowe tworzone przez ludzi, którzy weszli w dorosłe życie po przemianach 1989 roku.

Podczas debaty, prowadzonej przez dr. Caina Ellliotta (Res Publica Nowa), prof. Zimbardo poruszył wiele kwestii dotyczących wpływu psychologii społecznej na polskie i amerykańskie życie polityczne oraz społeczne.

– Kiedy próbujemy zrozumieć ludzkie zachowanie, skupiamy się na jednostkach. A ludzie nigdy nie są sami. Zawsze zanurzeni są w otoczeniu społecznym – mówił prof. Zimbardo. Zaznaczył, że jednostka niemal zawsze ma jakichś odbiorców, publiczność, przed którą odgrywa rolę. Zachowania wyznaczane są więc przez zasady i normy społeczne. Zdaniem naukowca postrzeganie jednostki oderwanej od społeczeństwa może dać fałszywy obraz sytuacji.

Prof. Zimbardo sławę zyskał przede wszystkim dzięki eksperymentowi, który w 1971 roku przeprowadził na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Stanforda. Stanfordzki eksperyment więzienny polegał na zamknięciu 24 zdrowych psychicznie ochotników. Podzielono ich losowo na dwie grupy: więźniów i strażników. Eksperyment miał pokazać, jaki wpływ ma sytuacja społeczna na zachowanie jednostki. Uczestnicy eksperymentu zaczęli wcielać się w przypisane im role. Strażnicy zaczęli postępować brutalnie i sadystycznie w stosunku do więźniów, pojawiły się zachowania patologiczne, aż sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli. Badacze byli zmuszeni przerwać eksperyment.

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij treść: