O mnie

pr

SŁAWOMIR RYBICKI

SENATOR RP

Teraz jest czas by działać. Działać TU i Teraz. Pamiętając o przeszłości, ceniąc doświadczenie. Tu i Teraz, każdego dnia, zmieniamy naszą przyszłość. Wybory do Senatu RP to wybory w jednomandatowych okręgach wyborczych. Jeden okręg jeden Senator. Oznacza to wyjątkową więź Senatora z obywatelami i odpowiedzialność za to by stanowione przez parlament prawo nie traciło z pola widzenia konkretnych problemów.

Biografia

  1. Senator Rzeczypospolitej Polskiej  z Gdyni i Powiatu Puckiego. Przewodniczący komisji Regulaminowej Etyki i Spraw Senatorskich, przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw zbadania wpływów rosyjskich w Polsce, wiceprzewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnego inwigilowania Polek i Polaków systemem Pegasus, członek  komisji senackich: Komisji Środowiska oraz komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu. Członek  Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego
  2. Jest prawnikiem. Już w 1977 jako 17 latek zaangażował się w działalność antykomunistyczną na Wybrzeżu, członek Ruchu Młodej Polski, uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej.Organizował pierwsze drukarnie w strajkujących stoczniach Gdańska i Gdyni.
  3.  Uczestnik podziemia solidarnościowego. Bliski współpracownik Lecha Wałęsy.W 1981  Sekretarz Przewodniczącego,,Solidarności”. W stanie wojennym i okresie późniejszym kontynuował poziemną działalność opozycyjną.
  4. W wolnej Polsce – najbliższy współpracownik Macieja Płażyńskiego. Od 1990 roku jako Dyrektor Gabinetu pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, w kadencji Sejmu 1997-2001 Dyrektor Generalny Gabinetu Marszałka Sejmu RP.
  5. W latach 1996-1997 dyrektor biura b. Prezydenta RP Lecha Wałęsy.
  6. Współzałożyciel Platformy Obywatelskiej.
  7. W latach 2001- 2012 Poseł Rzeczpospolitej Polskiej, dwie kadencje I Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PO.
  8. W latach 2012 -2015  Minister, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP ,  Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP  odpowiadający za całość spraw krajowych Prezydenta.
  9. Fundator, Członek Rady Fundacji im.Arkadiusza Rybickiego.
  10. Odznaczony: Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużony działacz Kultury ( za podziemną działalność wydawniczą).