Senator Sławomir Rybicki zaprezentował projekt uchwały o śp. Pawle Adamowiczu

Senator Sławomir Rybicki zaprezentował projekt uchwały o śp. Pawle Adamowiczu

Senator Sławomir Rybicki zaprezentował w punkcie 4. porządku obrad 71. posiedzenia Senatu projekt uchwały upamiętniającej śp. Pawła Adamowicza – Prezydenta Gdańska, złożony przez klub Platformy Obywatelskiej.


WYSTĄPIENIE
24 stycznia 2019 roku
Punkt 4. porządku obrad 71. posiedzenia Senatu: Drugie czytanie projektu uchwały upamiętniającej Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska, miasta wolności i solidarności; projektu uchwały upamiętniającej Pawła Adamowicza – Prezydenta Gdańska (prezentacja projektu uchwały złożonego przez klub Platformy Obywatelskiej).

(…)

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Procedura jeszcze trwa i mamy szansę – o co apeluję – podjąć uchwałę, która będzie godna Wysokiej Izby i będzie we właściwy sposób oddawać hołd zamordowanemu prezydentowi Adamowiczowi, bo projekt, który proponuje komisja, hołdu nie oddaje.

Podczas rozpatrywania wcześniejszego punktu porządku dziennego senator Żaryn zabrał głos w debacie i powiedział bardzo ważne zdanie, które przywołam: dlaczego nie mielibyśmy uwzględniać prawdy tylko dlatego, że mamy inne poglądy? Apeluję do państwa, abyśmy mając inne poglądy, oddali właściwy szacunek prezydentowi Adamowiczowi i we właściwy sposób opisali dramat tego aktu.

Ani w projekcie Platformy, ani w projekcie kompromisowym nie ma sformułowania… nie wymienia się wprost Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wyszliśmy z propozycją kompromisową wobec Prawa i Sprawiedliwości, żeby sformułować to tak, jak w wypowiedzi Pawła Adamowicza, ostatniej jego wypowiedzi, w której powiedział o dniu, w którym mieszkańcy Gdańska i Polski dzielili się dobrem. Myślę, że to nie jest nic nadzwyczajnego, to jest oczywisty fakt: w tym dniu Polacy dzielili się dobrem.

Odczytam projekt uchwały, ten, który powstał wczoraj wieczorem w drodze kompromisu między senatorami Platformy a senatorami Prawa i Sprawiedliwości.

Uchwała upamiętniająca Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska.

„Okrutny mord odebrał Gdańskowi Prezydenta, a Polsce wybitnego samorządowca i polityka, człowieka przyjaznego i otwartego na innych. Tragizm tego wydarzenia potęguje czas, w którym miał miejsce, dzień, w którym mieszkańcy Gdańska i Polski «dzielili się dobrem», jak w swych ostatnich słowach powiedział Paweł Adamowicz.

Paweł Adamowicz był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL-u, stał na czele strajku studenckiego na Uniwersytecie Gdańskim w maju 1988 r. Od początku lat 90. aktywnie uczestniczył w życiu publicznym, jako prorektor ds. studenckich, radny, a następnie przewodniczący Rady Miasta, by w 1998 r. objąć urząd prezydenta miasta Gdańska, który piastował nieprzerwanie przez kolejne 2 dekady. Politycznie ukształtowały go środowiska Ruchu Młodej Polski i gdańskich liberałów. Jednak nade wszystko ukształtowała go wielka epopeja «Solidarności», którą otworzył strajk sierpniowy.

Budował przyszłość Gdańska, nie zapominając, jak ważne dla współczesnych są historia i korzenie. Świadomy, że dzieło «Solidarności» ma wymiar uniwersalny, którego nie można roztrwonić ani o którym nie można zapomnieć, zaangażował się w tworzenie Europejskiego Centrum Solidarności.

Paweł Adamowicz wiedział, że historia narodu jest sztafetą pokoleń. W tej sztafecie zajął poczesne miejsce. Swoim życiem zaświadczał, że polityka może i powinna być roztropną służbą dobru wspólnemu, a polityk człowiekiem bezinteresownym, wspierającym wykluczonych i najsłabszych.

Jak wielokrotnie mówił, Gdańsk to «miasto wolności i solidarności». Pozostawił miasto nowoczesne, tolerancyjne, przyjazne mieszkańcom i przyjezdnym.

Był dobrym i wrażliwym człowiekiem z naturalną otwartością na losy innych ludzi i z troską o nich. Mając w pamięci Jego dorobek, nie dopuśćmy, aby ta śmierć poszła na marne.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zginął w zbrodniczym zamachu.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej potępia ten akt terroru i nienawiści, podkreślając, że nie będzie zgody na jakiekolwiek przejawy agresji w życiu publicznym, oraz sprzeciwia się mowie nienawiści i przemocy w każdej formie.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje o poszanowanie demokratycznych metod oraz okazywanie wzajemnego szacunku przez wszystkich uczestników życia publicznego w Polsce. Wyrażamy głębokie przekonanie, że tylko pod tym warunkiem można służyć godnie i skutecznie dobru wspólnemu i budowaniu pomyślności Ojczyzny.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd zamordowanemu Prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Cześć Jego pamięci!

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej «Monitor Polski»”.

(Senatorowie klubu Platformy Obywatelskiej wstają, oklaski)

(Marszałek Stanisław Karczewski: Dziękuję bardzo.)

Panie Marszałku, Wysoki Senacie, składam ten uzgodniony projekt uchwały upamiętniającej Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska, jako poprawkę.

https://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,524,2.html#mVqaqWbKpp6AqZNYmnxdo2tmVA

Udostępnij treść: