Oświadczenie Senatora skierowane do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Infrastruktury

Oświadczenie Senatora skierowane do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Infrastruktury

Oświadczenie złożone
przez senatora Sławomira Rybickiego
na 74. posiedzeniu Senatu
w dniu 26 lutego 2019 r.

Oświadczenie skierowane do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka

W ostatnim okresie, w ostatnich miesiącach wiele działań rządu kierowanych pod adresem instytucji publicznych, ważnych przedsiębiorstw, instytucji kultury mających lokalizację na Pomorzu, w szczególności w Trójmieście, odbieranych jest przez mieszkańców Wybrzeża jako działania o charakterze represyjnym, niezrozumiałym dla wielu środowisk i jako wręcz wrogie. Powiem o kilku. Zalicza się do nich bez wątpienia przejęcie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy głośna ostatnio sprawa niedofinansowania Europejskiego Centrum Solidarności. Ale wsparcia nie otrzymał także międzynarodowy festiwal „Literacki Sopot”, dofinansowywany przez wiele lat. Bez wsparcia pozostaną też takie instytucje jak Instytut Kultury Miejskiej, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, też dofinansowywana w różnych działaniach przez budżet państwa.

Jednakże najbardziej negatywne znaczenie mają działania, które mają bezpośredni wpływ na gospodarkę Pomorza. To jest sprawa przejęcia przez grupę kapitałową Orlen z Płocka Lotosu, przedsiębiorstwa ważnego dla gospodarki Pomorza. Druga jakże charakterystyczna sprawa to brak decyzji rządu, ministra infrastruktury, mimo podpisania listu intencyjnego w 2017 r., dotyczącej budowy tzw. Drogi Czerwonej w Gdyni, niezwykle ważnej drogi z punktu widzenia rozwoju gospodarki morskiej czy też planów rozwojowych, budowy portu w Gdyni. Jest to również sprzeczne z deklaracjami rządu. Chwalimy się, że gospodarka morska wreszcie wstaje z kolan i że porty polskie przeładowują więcej niż kiedykolwiek, i mamy plany rozwojowe jako państwo wobec portu w Gdyni, a w ślad za tym nie idą działania o charakterze dostępu komunikacyjnego do portu w Gdyni. Dlatego składam oświadczenie do Pana Premiera i do Pana Ministra Infrastruktury.

Mianowicie miasto Gdynia i Rada Interesantów Portu Gdynia od lat zabiegają o realizację projektu budowy tzw. Drogi Czerwonej, podejmując wraz z innymi zainteresowanymi podmiotami działania w tym aspekcie. Droga Czerwona, łącząca port z obwodnicą Trójmiasta, a tym samym z krajową siecią drogową, to strategiczna inwestycja dla rozwoju portu, gospodarki morskiej oraz poprawy jakości życia mieszkańców.

Pytam Pana Premiera i Pana Ministra: na jakim obecnie etapie są prace związane z projektem budowy Drogi Czerwonej, co do tej pory zostało wykonane, czy jest ustalony harmonogram tych prac? A jeśli tak, to jaki? Czy zostały zabezpieczone środki finansowe w budżecie państwa na finansowanie tej budowy? Czy dla ministerstwa projekt Drogi Czerwonej ma rangę priorytetową? Czy planowane są inne inwestycje w infrastrukturę drogową odciążającą port i miasto? A jeżeli tak, to jakie? I wreszcie, na jakim etapie są przygotowania do inwestycji zapowiadanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, dotyczącej tzw. drogi Via Maris, czyli drogi krajowej łączącej Gdynię i obwodnicę Trójmiasta z Władysławowem?

Oczekuję odpowiedzi na te pytania, bo są one ważne dla dalszego rozwoju Gdyni, gospodarki morskiej i całego Pomorza, a w konsekwencji – dla gospodarki całego kraju.

Sławomir Rybicki

Udzielona odpowiedź na oświadczenie Senatora:
09_074_2133_MI_1_odp

09_074_2133_PRM_1_odp

Udostępnij treść: