Oświadczenie Senatora skierowane do Ministra Zdrowia

Oświadczenie Senatora skierowane do Ministra Zdrowia

Oświadczenie złożone
przez senatora Sławomira Rybickiego
na 79. posiedzeniu Senatu
w dniu 28 maja 2019 r.

Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

W 2017 roku zaczęły obowiązywać zmiany, które przemodelowały system powiadamiania ratunkowego. Podjęto działania mające na celu centralizację struktur, czego efektem np. w województwie pomorskim jest funkcjonowanie 2 dyspozytorni medycznych z wcześniejszych 18. Docelowo ma pozostać tylko 1 dyspozytornia. Obecnie zespoły medyczne mogą być dysponowane w ramach zdecydowanie większych rejonów operacyjnych. Reorganizacja była argumentowana m.in. usprawnieniem prac zespołów medycznych i większej mobilności. Jednak uwidaczniają się negatywne skutki zmian, np. w postaci wydłużenia czasu interwencji, tj. dojazdu do poszkodowanego, braku kontaktu ratowników z dyspozytorem przyjmującym zgłoszenie czy zwiększenia kosztów eksploatacji i napraw karetek.

W związku z tym proszę o następujące informacje.

1. Czy ministerstwo monitoruje to, jak przeprowadzona reorganizacja wypłynęła na jakość funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego? Jeśli tak, to jakie są wnioski?
2. Czy potwierdzają się dane, wg których nowy system przyczynił się do zwiększenia kosztów przy jednoczesnym zmniejszeniu efektywności? Czy ministerstwo reaguje i podejmuje działania mające na celu poprawienie lub wyeliminowanie negatywnych czynników zmian?
3. Jakie prace trwają obecnie w ministerstwie nad zmianami w systemie powiadamiania ratunkowego? Czy przygotowuje się rozwiązania mające na celu skrócenie czasu podjęcia interwencji?

Z poważaniem
Sławomir Rybicki

Udzielona odpowiedź na oświadczenie Senatora:
09_079_2276_1_odp

Udostępnij treść: