Oświadczenie Senatora skierowane do Ministra Obrony Narodowej

Oświadczenie Senatora skierowane do Ministra Obrony Narodowej

Oświadczenie złożone
przez senatora Sławomira Rybickiego
na 46. posiedzeniu Senatu
w dniu 27 lipca 2017 r.

Oświadczenie skierowane do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza

W październiku 2015 roku zawieszono dyżury śmigłowców ratowniczych Marynarki Wojennej RP, należących do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a stacjonujących na lotnisku w Gdyni w Babich Dołach. Na okres wakacyjny, od 19 lipca do 31 sierpnia br., przywrócony zostaje całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego, pełniony przez załogi 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

Trwające od blisko 2 lat zawieszenie całorocznych dyżurów w gdyńskiej bazie ma być po wakacjach kontynuowane. Ogólnodostępne informacje wskazują, że powodem takiego stanu rzeczy są prace remontowe śmigłowców oraz szkolenia załóg.

W związku z powyższym proszę o następujące informacje:

  1. W jaki sposób ministerstwo obrony narodowej chce zapewnić bezpieczeństwo obywatelom nad morzem po okresie wakacyjnym?
  2. Na podstawie jakich analiz zrezygnowano z dyżurów śmigłowców?
  3. Z jakich powodów prace remontowe oraz działania szkoleniowe odbywają się ze szkodą dla obywateli nadmorskich miejscowości? To znaczy, dlaczego przez 2 lata nie przygotowano i nie wdrożono jakiegoś innego doraźnego rozwiązania, które pozwoliłoby na całoroczne dyżury śmigłowców ratowniczych SAR w gdyńskiej bazie?

Z poważaniem,
Sławomir Rybicki

Udzielona odpowiedź na oświadczenie Senatora:
09_046_1215_1_odp

Udostępnij treść: