Wyborcza.pl TRÓJMIASTO: prokuratura znęca się nad moją rodziną

Wyborcza.pl TRÓJMIASTO: prokuratura znęca się nad moją rodziną

– Wymuszona ekshumacja mojego brata, po ośmiu latach od katastrofy smoleńskiej, depcze nasze prawa obywatelskie, nie służy poznaniu prawdy, jest tylko niepotrzebnym zadawaniem bólu rodzinie. To, co zrobiła prokuratura, będzie kiedyś opisane jako przykład, jak nie powinno się postępować z rodzinami ofiar – mówi „Wyborczej” senator PO Sławomir Rybicki.

Maciej Sandecki: Co pan poczuł, gdy w poniedziałek zobaczył ten ogromny kordon policji i żandarmerii wojskowej odgradzającej pańską rodzinę od grobu brata?

Senator Sławomir Rybicki: – Ten obraz przywoływał pamięć wydarzeń sprzed wielu lat, gdy niedemokratyczne państwo używało milicji i wojska, by odgradzać się od obywateli. Pokazało także, że państwo nie czuje się pewnie w sprawie śledztwa smoleńskiego i ekshumacji. Wiedzieliśmy, że poprzednie ekshumacje zabezpieczała policja i żandarmeria, ale to, co zaprezentowano w Gdańsku, przerosło nasze wyobrażenie. To była demonstracja siły ukazująca jednak słabość państwa.

Prokuratura nie wykazała się empatią w tej delikatnej sprawie.

– Nie tylko nie wykazała się empatią, ale jej działania można odebrać jak nękanie rodziny Arama. Proszę sobie wyobrazić, że w dniu 10 kwietnia, gdy w Warszawie odsłaniano pomnik smoleński z udziałem tylko niektórych rodzin ofiar katastrofy, prokuratura próbowała narzucić żonie Arama termin spotkania w sprawie ekshumacji na 11 kwietnia. Taki termin był nie do zaakceptowania, a przede wszystkim naruszył spokojne przeżywanie rocznicy katastrofy wraz z rodziną, powodując niepotrzebny niepokój. To rodzaj znęcania się psychicznego nad rodziną, która w tym dniu przeżywa śmierć bliskiej osoby. To coś niebywałego i pewnie zostanie […].

Z artykułem można zapoznać się pod linkiem: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23415397,senator-slawomir-rybicki-po-prokuratura-zneca-sie-nad-moja.html

Udostępnij treść: