Dziennik Bałtycki: Echa i komentarze po kongresie programowym PO. Europie potrzeba jedności i solidarności

Dziennik Bałtycki: Echa i komentarze po kongresie programowym PO. Europie potrzeba jedności i solidarności

– Kongres programowy Platformy Obywatelskiej pierwotnie miał się odbyć w zupełnie innej sprawie, ale sytuacja za naszą wschodnią granicą, a więc barbarzyński i zbrodniczy atak Rosji na sąsiada — niepodległą Ukrainę spowodował, że tematyka musiała się skoncentrować wokół bezpieczeństwa Polski i wyzwań, jakie są związane z tym, by nasze bezpieczeństwo wobec realnych zagrożeń było większe — mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” senator Sławomir Rybicki. – Nasze główne postulaty to przede wszystkim dążenie do jeszcze większej jedności świata Zachodu, większej integracji w ramach Unii Europejskiej oraz NATO, a także potrzeba większej koordynacji ogromnego wysiłku społeczeństwa, które zdaje znakomicie egzamin z solidarności z Ukrainą.

– Państwo powinno w większym zakresie angażować się w i wesprzeć działania wolontariatu, organizacji pozarządowych oraz samorządu — dodał senator Sławomir Rybicki. – Polski rząd powinien jak najszybciej zwrócić się do Komisji Europejskiej, aby podobnie jak Mołdawia, móc skorzystać z dedykowanego programu pomocy uchodźcom i wsparcia finansowego w ramach unijnego mechanizmu solidarności. Skala wyzwań, jaka stanęła przed polskim społeczeństwem i przed państwem, czyli niesienie pomocy milionom uchodźcom wojennym, tego wymaga.

– Konieczność przyspieszenia tych działań jest zgodna dla wszystkich opcji politycznych — dodał senator Sławomir Rybicki. – Nie ma tutaj sporu, że im silniejsza będzie nasza armia, tym lepiej będzie wyszkolona i uzbrojona, a nasze bezpieczeństwo będzie większe. Powinniśmy koncentrować się na wspólnym wysiłku, aby powiększać nasze bezpieczeństwo narodowe i państwowe. Ono jest głęboko zakorzenione w instytucjach i we współpracy demokratycznych państw Europy. Politycy obozu rządzącego powinni zadeklarować, podobnie jak to zrobił prezydent Andrzej Duda w trakcie wystąpienia przed Zgromadzeniem Narodowym, a więc nie mówić o Unii Europejskiej jako o wyimaginowanej wspólnocie, ale raczej podkreślać, że nasze bezpieczeństwo to właśnie silna współpraca i wzajemny szacunek w ramach państw Zachodu, czyli Unii Europejskiej i NATO. Każde inne działanie, które destabilizuje polską pozycję w Unii bądź w NATO jest świadomym lub nieświadomym sprzyjaniem Władimirowi Putinowi i tak to należy nazywać.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym pod linkiem:
https://dziennikbaltycki.pl/echa-i-komentarze-po-kongresie-programowym-po-europie-potrzeba-jednosci-i-solidarnosci/ar/c1-16109271

 

Udostępnij treść: